09 Ağustos 2022 Salı

Sırt ağrısı nedenleri nelerdir ve nasıl tedavi edilirSIRT AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?

Hepimizin zaman zaman sırtı ağrır ve bu dayanılmaz bir şekilde bizleri rahatsız eder. Sırt ağrısı genellikle bir süre sonra geçer ancak kalıcı olanları ise oldukça riskli hasta gruplarındandır ve de durum ciddi demektir. Sırtımız ağrıdığında çoğumuz yataktan çıkmak istemeyiz dinlenirsek geçeceğini sanırız fakat hareket etmemek ve tüm gün yatakta kalmak sırt ağrılarını geçirmez aksine artırır.

İş hayatının yorucu yanları yüzünden de vücudumuzda sırt ağrısı ortaya çıkar. Yoğun iş hayatı sebebiyle masa başında tüm gün çalışan kişilerin gün sonunda sırt ağrısı çekmeleri gayet normaldir çünkü tüm gün sandalye de oturup hareketsiz kalırlar. İyileşebilmek ancak hareketli kalarak mümkündür. Sırtın alt kısmında ağrı ve acı olması herkeste görülen bir problemdir, böyle olduğunda bir ağrı kesici alınarak ağrının şiddeti geçirilmeye çalışılabilir. Genellikle 1-2 hafta içinde birçoğumuzun sırt ağrısı şikayetleri kendiliğinden geçer. Eğer daha uzun süren sırt ağrısı şikayetleriniz var ise en kısa zamanda bir doktora görünmenizde fayda var. Sırt ağrısının birçok sebebi olabilir bunlar;

·         Ağır eşyalar taşımaktan dolayı kasların gerilmesi ve ağrı olarak kendini göstermesi

·         Kişilerin mesleki rahatsızlığından dolayı oraya çıkan sırt ağrıları (uzun yol şoförlerinde görüldüğü gibi)

·         Oturuş bozuklukları (masa başında çalışan kişilerde sıklıkla görüldüğü üzere )

·         Ayaktayken yanlış duruş sergilemek de omuriliğine baskı yapar ve sırt ağrısı oluşur

·         Yaşlı kişilerde görülen omurgada problemler, kemik erimesi ve disklerde oluşan sıkıntı sonrası ortaya çıkan eğilmelerdir

·         Disk kayması

·         Bel fıtığı

·         Hamilelerde gebeliğin ileri ki dönemlerinde görülen geçici sırt ağrıları

·         Kişilerin özel hayatlarında üzülmeleri sonucunda ortaya çıkan sırt ağrıları. Böyle durumlarda kaslar gerilir ve ağrıya neden olur.

Sırt ağrısı kişiden kişiye farklılık gösterir bazıların da birden ortaya çıkar bazıların da ise günden güne aratarak meydana gelir. Şiddeti arttığında kişiyi tüm faal hayatından alıkoyar, ve dayanılmaz duruma gelir kıyafetleri giyinirken, yürüyüş yaparken, uyku esnasında devamlı sırt ağrısı çeker. Sırt ağrısı bazen sadece sırtta kalmaz ve vücudun bazı yerlerine de yayılır; bacaklarınız, kalçanız, ayağınız ve uyluğunuzda da olabilir. Bacağa kadar inen sırt ağrılarının görülmesine nedeni sinir sıkışmasıdır.  Eğer kendi temel ihtiyaçlarınızı göremeyecek kadar sırt ağrısı ve bacak ağrısı çekiyorsanız en kısa sürede mutlaka bir uzman doktora gitmelisiniz, ciddi sorunların habercisi olabilir sakın ihmal etmeyin. 

NELER YAPILMALIDIR?

Çok ciddi seyretmeyen durumlarda kendinizin yapabilecekleri bellidir şöyle ki;  gün içinde hareketsiz kalmayarak ve bazı mim noktalarına dikkat ederek (ağır eşyaları tek başına taşımak gibi) ya da mesleki durumunuzdan dolayı mecbur kaldığınız yük indirme bindirme veyahut uzun yol şoförlüğü gibi meslek gruplarında çalışan kişiler özenle kendilerine dikkat etmelidirler. Dik oturmaya ve dik duruş pozisyonlarına dikkat etmek sırt ağrısının oluşumunu engellemede en başta gelen temel taştır. Eskiden sırt ağrısı çeken kişilere doktorlar, iyileşmeleri için yatak istirahati verirlerdi ancak bunun yanlış bir tedavi şekli olduğu artık kanıtlanmıştır. Gün içinde hareket etmekte çok zorlanabilirsiniz ama bunun üstesinden de başka türlü gelemezsiniz. Sürekli olarak aktif kalarak sırt ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre harekette kalmak iyileşmenin en önemli unsurudur.

 

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Birçok alternatif tedavi yöntemleri vardır. Bunlar;

·         Masaj yaptırmak

·         Akupunktur

·         Isı tedavileri uygulaması

·         Deri içerisinden elektrik akımıyla sinir uyarılması (TENS)

Bunların yanında elle omurga tedavisi (spinal manipülasyon) uygulatmak da kişiyi rahatlatan tedavi yöntemleri arasındadır. Bu yukarıda saydığımız tedavi şekillerini bir uzman tarafından yaptırmalısınız.

 

Sağlıkla Kalın. 
09 Mart 2017, Perşembe 14:05
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.