09 Ağustos 2022 Salı

Rota virüsü enfeksiyonu nedirROTA VİRÜSÜ ENFEKSİYONU NEDİR

Rota virüsü, İlk beş yaşına kadar sadece çocuklarda görülen enfeksiyona bağlı bir hastalık türüdür. Tedavisi ihmal edildiğinde sonuçları ağır olabilecek nedenler doğuran rota virüsü, böbrek yetmezliği gibi ağır sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Bu virüs ishale bağlı olarak ortaya çıkar ve başkalarına da bulaşma riski oldukça yüksektir. Özellikle çocukların hep bir arada olduğu eğitim veren merkezler ve kurumların içerisnde virüsün yayılma alanı oldukça geniştir. Söz konusu hastalık savunma mekanizmaları güçsüz çocukları hedef aldığından hastalığa yakalanma riski çok fazladır.

ROTA VİRÜSÜNÜ TETİKLEYEN UNSURLAR

·         En bilinen yayılma özelliği ishal yoluyla ortaya çıktığından tuvaletlerde hijyensiz ortam oluştuğunda çok çabuk yayılabilir.

·         Mutfaklarda yemek yenilen masalarda temas halinde bulaşabilir

·         Bu virüse yakalanmış çocukların bulunduğu ortamlarda hava akımı yoluyla bulaşabilir

·         Hastanelerde oldukça çabuk yayılabilir.

·         Çocukların oynadığı oyuncaklarından ve bu oyuncakları başka çocuklarla birlikte paylaşarak oynamalarından kaynaklı bulaşabilir.

Kısacası miniklerin okul kreşlerde ve de ev ortamlarında tuvaletlerini yaparlarken genel temizliklerini ihmal etmelerinden kaynaklı oluşan virüs bir başka çocuğa da çok çabucak bulaşabilir. Bunun çocuklarınızı eğer kreş yaşına gelmişse tuvalet eğitimlerinde temizliklerine dikkat edebilecekleri ve de hatırlayacakları şekilde bilgilendirerek hastalığın ortaya çıkmasına engel olabilirsiniz.

ROTA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR

·         Kusma

·         İshal

·         Ateşlenme

Bu belirtiler virüsün en belirgin belirtileridir. İhmal edildiğinde ölüme kadar ciddi sonuçlara neden olabilir. Hastalığın süresi bir haftaya kadar sürebilir daha da uzun süren durumlar da çocukların bağışıklıkları düşük olduğundan hastalığın seyri biraz değişebilir çocuklar çok halsiz kalabilirler. Bu hastalığın tedavisi çocuk doktorlarının belirleyeceği ilaçlar neticesinde iyileşme gösterir. Ancak ilaç takviyesi dışında anne ve babaların da çocuklarına bol bol sıvı tüketmesi konusunda destek olmaları iyileşmenin en önemli adımıdır.

 

Sağlıkla Kalın. 
10 Mart 2017, Cuma 15:45
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.