09 Ağustos 2022 Salı

MS Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Tedavi YöntemiMS Hastalığı Tanısı

MS hastalığı (merkezi sinir sistemi) beyin ve omurilik rahatsızlığıdır. Literatürdeki bir diğer adı ise multiple skleroz, beyinde ve omuriliğinde oluşan sertleşmiş dokuların yönetilememesidir.

Şöyle açıklayacak olursak, beynimiz birçok sinir sistemini düzenli ve sıralı bir şekilde yönetmektedir. Bu merkezi sinir sistemimizin bozulması neticesinde vücudumuzun bazı yerlerinde ki bu kişiden kişiye farklılık gösterir istemsiz hareketler ortaya çıkar ve organlarımızı kontrol edemeyiz. Ms hastalığı, vücudumuzun çalışma sisteminde hasarlara neden olur ve merkezi sinir sistemimiz olan beynimizden  diğer organlarımıza ilettiğimiz mesajların düzgün bir şekilde çalışmasını engeller. Sonuç olarak vücut kendini kontrol edemez ve bilinçsiz hareketler sergiler.

MS Hastalığının Belirtileri

Belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir en sık karşılaşılan bulgusu his kaybıdır. Bununla birlikte halsizlik, yorgunluk, dengeyi kontrol edememe hali, vücutta karıncalanma benzeri şikayetler, titreme, kas dokusunun sertleşmesi,  konuşmada ortaya çıkan aksaklıklar, görme bozukluğu şikayetleri gibi belirtiler MS hastalığının habercisi olabilir. Bir diğer belirtiler ise sık sık idrara çıkma isteği, bağırsak ya da gaz şikayetleri, cinsel problemler(iktidarsızlık gibi), bazen de tam tersi hızlı görme yetisi (nistagmus), yürüyebilme bozuklukları, hafıza kaybı ve unutkanlık, ısıya duyarlılık.

MS Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Öncelikle en yaygın olarak bilinen tedavi yöntemi hastanelerin fiziksel rehabilitasyon merkezleridir. Maalesef tam olarak hastalığı iyileştiren bir tedavi yöntemi yoktur. Bu konuda uzman bilim adaları hastalığın kişi üzerindeki şikayetlerinin en aza indirgenebilmesi ve hastalığın kökten çözümü için araştırmalara devam etmektedirler. Hastaların günlük hayatlarını minimum şekilde sorunsuz geçirmelerine yardımcı olabilecek bazı öneriler için fiziksel tedavi merkezleri hizmet vermektedir.

Siz de kendiniz de veya bir yakınınızda bu tip şikayetlere rastlıyorsanız en kısa zamanda bir uzman hekime başvurunuz.

Sağlıkla Kalın.

 

 
10 Mart 2017, Cuma 15:46
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.