25 ubat 2021 Perembe

Kredi alacaklar dikkat!


Kredi alacaklar dikkat!

Kredi alacaklar dikkat!

Tüketiciler Dernei (TÜDER) Genel Bakan Levent Küçük, Kurban Bayram yaklarken tüketicileri kredi konusunda uyard.

Tüketiciler Dernei (TÜDER) Genel Bakan Levent Küçük, "Kredi kullanmadan önce mutlaka farkl bankalardan doru ve eksiksiz bilgi alnmal, faiz dnda dier zorunlu kesintiler olup olmad sorulmal, bankalar arasnda mukayese yapldktan sonra en uygun kredi kullanlmaldr" dedi.

Küçük, AA muhabirine yapt açklamada, Kurban Bayram dolaysyla  vatandalarn nakit paraya ihtiyaçlarnn olabileceini, bankalarn da reklam  kampanyalar ile tüketici kredilerini cazip klarak, tüketicilerin adeta zorla  kredi kullanmaya özendirildiini söyledi. 
 
Tüketicilerin, kredi kullanmaya karar verirken ya da kullanrken  dikkat etmesi gereken hususlar olduunu, aksi halde bayram sevincinin sonradan,  kullanlan tüketici kredileri nedeniyle kabusa dönüebildiini ifade eden Küçük,  "Öncelikle, bankalarn özendirici reklamlar dikkate alnmadan, öncelikle banka  kredisine gerçekten ihtiyacmz var m yok mu? Bunu doru olarak belirlemeliyiz"  diye konutu. 
 
Faiz d zorunlu masraf ve sigorta bedelleri 
Aylk gelir-gider mukayesesi yaparak kullanlacak kredi tutar ve geri  ödeme taksitlerinin buna göre belirlenmesi gerektiine iaret eden Küçük,  sözlerini öyle sürdürdü: 
 
"Banka kredisine gerçekten ihtiyaç duyuyorsak, kredi tutarn, kredi  ödeme süresini, taksit saysn, ödeme balangç tarihini çok iyi belirlemeliyiz.  Bankalar kredi kullanmn artrmak amacyla krediye uygulanacak faiz oranlarn  farkl uygulayabilmekte, faiz dnda aldklar zorunlu masraf ve sigorta  bedellerini farkl uygulayabilmektedir. Kredi kullanmadan önce mutlaka farkl  bankalardan doru ve eksiksiz bilgi alnmal, faiz dnda dier zorunlu  kesintiler olup olmad sorulmal, bankalar arasnda mukayese yapldktan sonra  en uygun kredi kullanlmaldr. Masraflarn gizlenip, faiz oranlarnn düük  gösterildii krediler, çok iyi analiz edilmelidir." 
 
Küçük, geçen yl yürürlüe giren 6502 sayl Tüketicinin Korunmas  Hakknda Kanun hükümleri gereince bankalarn tüketicilere kredi kullanmadan önce  eksiksiz ve doru bilgi vermek zorunda olduunu belirterek, "Bayram kredilerinin,  bayram sonrasnda eziyete, keyifsizlie dönümemesi için hem tüketicilerimize hem  de bankalara büyük görev ve sorumluluklar dümektedir" ifadelerini kulland. 
 
Belirli süreli kredi sözlemelerinde faiz orannn sabit olduunu  ifade eden Küçük, ekonomik açdan faiz oranlarnn sk deitii dönemlerde,  tüketiciler açsndan belirli süreli ve sabit faiz oranl tüketici kredilerini  tercih etmenin daha avantajl olabileceini de dile getirdi. 
 
"Karlalan sorunlarda mutlaka bir belge edinmemiz gereklidir" 
Bayram tatilinin uzamas ile bayram tatile dönütüren tüketicilerin  olacan anlatan Küçük, öyle konutu: 
 
"Bu kapsamda gerek paket turlarla gerekse kendilerinin bireysel satn  almayla turizm yörelerine ve otellere gitmekteler. Tüketicilerimiz tatil  bölgesine gittiklerinde satn aldklar paket tur veya vadedilen hizmeti kontrol  etmeleri gerekmektedir. Eer satn alnan tatil hizmeti vadedilenin dnda ise  bunu mutlaka belgelemeleri gerekmektedir. Faturalarn ve aldklar hizmetin  kalitesini belgeleyecek fotoraflar mutlaka saklamalar gerekmektedir.  Tüketicimiz bunu genellikle ihmal ediyor ve madur oluyor. Gittiimiz tatil  yöresinde iletme pis, yemekleri kötü ve vadedilenin dnda bir hizmet görürsek  bunu bir tutanakla kayt altna almal ve mümkünse otelde kalan ve ayn  maduriyetle karlam insanlar ahit göstererek imzalatmalyz. Tesisten  ayrldktan sonra Tüketici Hakem Heyetleri'nde hakkmz ararken bizden mutlaka  bir done istenmekte. Bu yüzden karlalan sorunlarda mutlaka bir belge  edinmemiz gereklidir." 
 
"Hizmet almak yerine kötü seyahate zorlanmayalm" 
Bayramda otobüs firmalarnda bir younluk yaandn anmsatan Küçük,  "Otobüslerde bayramda yaanan sorunlarn en banda 'mükerrer bilet' oluyor.  Tüketicimiz satn ald hizmetin biletini mutlaka elinde bulundurmal. Bize  vadedilen araçla seyahat etmemiz salanmal. Bu iki durum bayramlarda sklkça  yaanan sorunlar" diye konutu. 
 
"Firmalar younluu frsat bilip ek seferler düzenleniyor. Bu durumda  daha kötü otobüslerle seyahat etmemize neden oluyor" görüünü savunan Küçük,  "Hizmet almak yerine kötü seyahate zorlanm oluyoruz. Tüketicilerimizin dikkat  etmesi geren iki husus hizmet kalitesi ve mükerrer bilet durumudur" ifadelerini  kulland. 

Kaynak: AA
02 Kasm 2016, aramba 17:50
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.