25 Şubat 2021 Perşembe

Çipli Kimlik Kartları Ne Zaman Dağıtılmaya Başlanacak


2017 de Çipli Kimlik Kartları Verilecek mi?
Çipli Kimlik Kartları Ne Zaman Dağıtılmaya Başlanacak

Son günlerde çipli kimlik kartları ya da bir diğer adıyla çipli nüfuz cüzdanları hakkında açıklamalar peşpeşe gelmeye başladı. Nüfus Cüzdanları yerine çıkarılacak olan, T.C. Kimlik Kartlarının çıkarılması ve dağıtılmasının planlaması uzun süredir yapılmaktaydı. Yeni Kimlikler ne zaman dağıtılacak, yeni kimliklerin özellikleri nelerdir? Sorularınızın cevabı için yazıyı okumaya devam ediniz.

Nüfus cüzdanları yerine yeni kimlik kartlarının dağıtılması konusunda nihayet "Resmi Bir Açıklama" geldi. Başbakanımız Binali YILDIRIM, 02.09.2016 tarihinde yapmış olduğu açıklama ile 2017 yılı itibariyle yeni kimlik dağıtımına başlanacağını duyurdu. 

Çipli Kimlik Kartlarının Nüfus Cüzdanlarından Farkları Nelerdir?

  • Eski kimlik kartları "Nüfus cüzdanı" olarak tanımlanırken, yeni kartlar "T.C. Kimlik Kartı" olarak ifade edilmektedir.
  • Nüfus Cüzdanlarının boyutu büyük iken, yeni kartların boyutu klasik banka kartı boyutlarındadır. Bu durumda cüzdanlarımıza daha kolay girecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Bu durumda hiç bir para cüzdanına sığmayan nüfus cüzdanları tarih olacaktır.
  • Eski kimlikler de mavi ve pembe renk ayrımları ve cinsiyet ifade etme durumları vardı. Bu durumda artık tarih oluyor. Yeni Kimlikler turkuaz olan standart tek renkte üretiliyor. Açıkçası ilerleyen nesiller mavi pembe kimlik ayrımını bilmeyerek büyüyecekler.
  • Şu an itibariyle 8 TL olan nüfus cüzdanı yenileme ücreti, yeni kimlikler için 15 TLolarak planlanmaktadır. ecalisanlar.net22 Ekim 2016, Cumartesi 15:09
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.