25 Şubat 2021 Perşembe

ALES Sonbahar Dönemi Sınavı Ne Zaman ?


ALES Sonbahar dönemi 2016 , 18 Aralık 2016 Pazar günü saat 09.30 ‘ da yapılacak. Başvurular Kasım ayının ilk haftası gerçekleşti. Adaylar ÖSYM’ye yaptıkları 80...
ALES Sonbahar Dönemi Sınavı Ne Zaman ?

ALES NEDİR ?

ALES  yani  Akademik Personel Lisansüstü Eğitim Sınavı , lisansüstü eğitim ( yüksek lisans ve doktora) yapmak isteyen üniversite öğrencileri ve mezunlarının tabii tutulduğu sınavdır. Yılda iki kez yapılır : Sonbahar  (GÜZ) ve  İlkbahar dönemi. 

ALESE KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR ?

ALES’E üniversite öğrencileri ve mezunlar başvuru yapabilir. ALES sonucu ile bir yere başvurabilmek için mezun durumunda olmak gerekir.

ALES SONUCU İLE BAŞVURULABİLECEK KADROLAR NELERDİR ?

ALES sonucu ile , yüksek öğretim kurumlarından öğretim görevlisi , okutman , araştırma görevlisi , uzman, çevirmen  kadrolarına başvuru yapılabilir. Bunun dışında yurt içi ve yurt dışı yüksek lisans , doktora programlarına başvuru yapılabilir. Söz konusu atamalar için YÖK’ün; yüksek lisans programları için üniversitelerin web siteleri ziyaret edilebilir.

ALES SÜRESİ VE GEÇERLİLİĞİ

ALES ‘e geçtiğimiz yıl soruların uzunluğundan dolayı sınavın yetişmediği gerekçesiyle 180 DK süre tanındı. Sınav yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerlidir. Sınava girmek adına bir kota yoktur , iki dönemde de sınava girilebilir. Aday , başvurduğu  alan için girdiği sınavlardan en yüksek puanlı olanı kullanabilir.
01 Aralık 2016, Perşembe 10:31
defa okundu.

EN SON EKLENEN HABERLER !

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


NOT : Bu sayfalarda olan yorumlar ziyaretcilere aittir.